گروههای آموزشی ناحیه دو بهارستان
فعالیت های کارشناسی تکنولوژی و گروه های آموزشی
حدیث موضوعی

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 15 آذر 1394

فاشیزم

فاشیست؛ لاتین است به معنی دسته ای تیر چوبی که در امتداد تبری می بستند و در پیشاپیش حکام در روم قدیم به نشانه قدرت حمل می کردند. فاشیسم به معنی اخص؛ نظام سیاسی و اقتصادی ایتالیا در عهد موسولینی که از سال 1922م تا شکست ایتالیا در جنگ جهانی دوم در آن کشور برقرار بود. نام فاشیست به مناسبت یکی از نشانهای روم قدیم به نام فاسکس ، فاشیسم به معنی اعم به هررژیم استبدادی متمرکزی اطلاق می شود که از اصول ملی و تعصبات نژادی پیروی می نماید و به وسیله یکنواخت کردن امور صنعتی و مالی و بازرگانی نظام خاصی ایجاد می کندو با منکوب کردن مخالفین و اختناق آزادی مردم و سانسور عقاید و افکار ادامه حکمفرمائی خود را تامین می نمایند.

فاشیستها خود را علمدار اجرای نظم و انضباط در مقابل تهدیدات توده ها و جمعیتها می دانند. موسولینی که خود را سربازی فداکار و نجات دهنده ایتالیا از خطرات و هرج و مرج و کمونیسم معرفی کرد. در سایه تشکیلات منظم حزبی ، دیکتاتوری خود را در ایتالیا برقرار کرد. فاشیسم از دو جهت با کمونیسم متفاوت است: یکی اینکه فاشیسم به جوانان و مبارزین نیرومند میدان می دهد دوم اینکه سازمانهای فاشیسم بر اصول طبقاتی استوار است. فاشیستها توجه به پشتیبانی مردم را با روشهای پدرانه در مورد تامین کار و رفاه عمومی به دست می آورند ولی قدرت حیقی در دست طبقه ممتاز است.

 

گردآورنده سهیلا امیری

 ارسال توسط سرگروه تاریخ متوسطه2
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا از عملکرد (اطلاع رسانی، نو و بروز بودن محتوا، کاربردی بودن مطالب و...) وب سایت گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان رضایت دارید؟

صفحات جانبی
دبیرخانه های استانی
امکانات جانبی
ذکر روزهای هفتهدر این وبلاگ
در كل اینترنت


یک پیام بفرستید
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو