گروههای آموزشی ناحیه دو بهارستان
فعالیت های کارشناسی تکنولوژی و گروه های آموزشی
حدیث موضوعی

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 11 بهمن 1394

(Inka) اینکاها


http://safardoostan.ir/wp-content/uploads/2014/01/machu-pichu-3.jpg

اقوامی بودند که در قرن سیزدهم سرزمین های مجاور دریاچه ی « تیتی کاکا » را تصرف کردند و نفوذ و قدرت خود را تا نواحی شمالی و جنوبی دریاچه توسعه بخشیدند. آنها در قرن پانزدهم امپراتوری اینکاها را که از کلمبیا تا آرژانتین و شیلی امروزه گسترش یافته بود بوجود آوردند. به نظر می رسد که اینکاها در بسیاری از خصوصیات تمدن اقوام ما قبل خود استفاده کرده اند. آنها تحت حکومت یک ساپا اینکا یا رئیس قرار داشتند و یکی از این روئسا به نام « آتا هو آلیا » که از مهاجمین اسپانیایی شکست خورد.

اینکاها خدایان بسیاری را می پرستیدند و شاید تا حدی به قربانی کردن انسانها در برابر خدایان می پرداختند. آنان مانند آزتک ها معابدی زیادی نداشتند در عوض کاخ های متعددی بنا نهادند. جامعه ی آنها به طبقات مختلف تقسیم گشته و به نحو دقیق و موثری برای خدمات کشوری سازمان یافته بود. کشاورزی رواج داشت و تقسیم آبیاری و دادن کود به جهت باروری انجام می شد. بهره برداری از معادن به نحو وسیعی جریان داشت و پارچه بافی ، ساختن ظروف سفالی و اشیا ئی از طلا و نقره از مشاغل عمده آنان به شمار می رفت. ارتباطات سریع از طریق شاه راه ها و معابری که از میان کشت زار ها  می گذشت و همینطور از طریق پل ها عملی می شد.ا ینکاها مردگان خود را مومیای می کردند و همراه مردگان وسایلشان را دفن می کردند و اطلاعات زیادی از این جهت کسب شده.


گردآورنده: سهیلا امیریارسال توسط سرگروه تاریخ متوسطه2
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا از عملکرد (اطلاع رسانی، نو و بروز بودن محتوا، کاربردی بودن مطالب و...) وب سایت گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان رضایت دارید؟

صفحات جانبی
دبیرخانه های استانی
امکانات جانبی
ذکر روزهای هفتهدر این وبلاگ
در كل اینترنت


یک پیام بفرستید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic