گروههای آموزشی ناحیه دو بهارستان
فعالیت های کارشناسی تکنولوژی و گروه های آموزشی
حدیث موضوعی

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 17 بهمن 1395

نام ایده: گلدان خود ابیار
نام ارائه دهنده/دهندگان: فاطمه اخوان
 زمینه و نوع پروژه: زیست_ کشاورزی
درجه سختی: متوسط
نام مدرسه: اسلام

چکیده

دانش آموزان تصمیم گرفتند گلدانی طراحی کنند که نیاز به آبیاری مداوم توسط انسان نداشته باشد. آب به خاطر خاصیت مویینگی توانایی صعود برخلاف جاذبه زمین را دارد و این قانون بنای اصلی کار دانش آموزان بود.

گلدان خود ابیار

 مقدمه

انسان در دوران زندگی خود می تواند از طبیعت استفاده کند. گیاهان و خاک از اجزای مهم طبیعت محسوب می شوند. گیاهان از منظر تولید اکسیژن و زیبایی و هم چنین اولین زنجیره غذایی حائز اهمیت هستند. انسان ها امروزه با توجه به زندگی ماشینی برای انس با طبیعت و تصفیه هوا ازگیاهان نیز استفاده می کنند. گیاهان گروهی از موجودات زنده هستند که با توجه به تولید اکسیژن، جنبه های زیبایی شناسی و... دارای اهمیت می باشند.

گیاهان قادر به حرکت نبوده و مواد مورد نیاز خود را با کمک ریشه از خاک جذب می کنند. آب یکی از نیاز های اساسی گیاهان است. بنابراین دانش آموزان تصمیم گرفتند گلدانی طراحی کنند که نیاز به آبیاری مداوم توسط انسان نداشته باشد. آب به خاطر خاصیت مویینگی توانایی صعود برخلاف جاذبه زمین را دارد و این قانون بنای اصلی کار دانش آموزان بود.

ایده این طرح از طبیعت و حرکت آب در آوند ها گرفته شده است.هدف از ارائه این طرح صرفه جویی در مصرف آب و هم چنین عدم نیاز به آبیاری توسط انسان بود. گیاه به مقدار نیاز آب مصرف می کند و این امر کمک به رشدصحیح آن می کند گاهی با آبیاری زیاد گیاه پوسیده می شود این امر مانع پوسیدگی و از بین رفتن گیاه می شود.

در ضمن بعضی از گیاهان را نباید از قسمت بالای خاک آبیاری کرد و در این طرح این امر در نظر گرفته شده است. دانش آموزان در ابتدا به جمع آوری اطلاعات راجع به عوامل مورد نیاز برای رشد گیاهی پرداخته و سپس جریان صعود آب در آوند هارا با نمونه دست ساز امتحان کردند.

گلدان خود ابیار

نخی را از داخل نی رد کرده و سپس در داخل لیوان یک بار مصرف آب قرارداده و یک بار آب را از داخل نی بالا کشیده و سپس آن را در لیوان یک بار مصرف سبکی قراردادند و انتهایش را پنبه گذاشتند. به علت جریان هوا پنبه خشک می شد و به خاطر خاصیت مویینگی دائما آب به سمت بالا هدایت شد. 5 روز این آزمایش تکرارشد. برای مرحله بعد مقداری خاک به جای پنبه در لیوان ریختند و مشاهده کردند خاک هم مرطوب باقی ماند. بنابراین از این ایده جهت آبیاری گل ها استفاده کردند.
  برچسب ها: گروه های آموزشی، سال تحصیلی 96-95، مطالعات هفتم، گلدان آبیار، پروژه دانش آموزی،
ارسال توسط سرگروه مطالعات اجتماعی متوسطه اول
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا از عملکرد (اطلاع رسانی، نو و بروز بودن محتوا، کاربردی بودن مطالب و...) وب سایت گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان رضایت دارید؟

صفحات جانبی
دبیرخانه های استانی
امکانات جانبی
ذکر روزهای هفتهدر این وبلاگ
در كل اینترنت


یک پیام بفرستید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات