گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان
فعالیت های کارشناسی تکنولوژی و گروه های آموزشی
حدیث موضوعی


مرتبه
تاریخ : دوشنبه 31 اردیبهشت 1397

روستای صخره ای ۱۲ هزار ساله در میمند، جاییست که نمونه آن را در هیچ کجای دنیا حتی ترکیه که روستا های صخره ای دارد، نمی توانید تجربه کنید. یا گردش در غار چال نخجیر با قدمت ۷۰ میلیون سال پیش، فرصتی نیست که مصنوعی ایجاد شده باشد و بتوان در پارک های آبی بارسلون و دوبی و نیویورک مشاهده نمود.

ما کشور عجایب هستیم و از ده ها هزار آثار ملی ثبت شده، تنها ۲۱ مورد ثبت جهانی شده است. برخی از این آثار، در دنیا بی نظیر است و خیلی ها عاشقانه منتظر دیدن آن و سفر به کشور هستند. شاید یکی از این فرصت های بی بدیل را بتوان در استان زر خیز کرمان جست و جو کرد. جایی که کپرهایش، دنیایی از جذابیت و زیبایی را در معرض دید عاشقان ایران زمین قرار می دهد.

51893

(تصویری زیبا از کپر های استان کرمان)

کپر های کرمان، یکی از ظرفیت های بی نظیر گردشگری در ایران و مناطق جنوبی کشور است. همین چندی پیش بود که درباره دهکده گردشگر عباس برزگر در بوانات استان فارس صحبت کردیم و درباره گردشگری خارجی ها در میان زندگی عشایر، مطالبی ارائه شد. در واقع گردشگری با کپر، گشت و گذار در سبک زندگی روستاییان و اقوام بزرگ ایرانیست که جشنواره ای از رنگ ها و زیبایی ها را به تصویر می کشد.

کپر، بخش جدا نشدنی از میراث معنوی منطقه زهکلوت و شهرستان رودبار جنوب به شمار می رود که در گرمای طاقت فرسای کویر، جایی خنک است. کپر، بخشی از سنت و فرهنگ اقوام ایرانیست که اگر چه دوران آن به سر رسیده، اما هنوز برخی از مردمان محروم در نقاطی از کشور از آن بهره می گیرند و شاید جذابیت هایش، سبب شده تا یکی از مقصد های گردشگری استان کرمان را به خود اختصاص دهد.

kap3

(تصویری جالب از کپر نشینی متمرکز در منطقه بشاگرد)

اگر برای شما هم واژه کپر نامی آشنا نیست باید عرض کنیم که این کلمه به معنی سایه بان هایی ضخیم است که که در مناطق گرم سیری، با شاخه و برگ درختان به خصوص برگ درخت نخل احداث می شود و بر روی آن، با حصیر، عایق بندی می کنند. در نزد مردم بلوچ، کپر خانه هایی است که از نی و بوریا. خانه هایی که اسکلت آن را با چوب خرما درست می کنند. هنوز کپر های زیادی در مناطق کم تر توسعه یافته استان کرمان مشاهده می شود که زمینه را برای جذب گردشگر فراهم کرده است.

kap4

(تصویری از سبک زندگی کپر نشین های استان کرمان)
برچسب ها: کپر، کرمان، گردشگری، سرگروه مطالعات، گروه های آموزشی ناحیه دو بارستان، گردشگری در کپر های کرمان،
ارسال توسط سرگروه مطالعات اجتماعی متوسطه اول
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا از عملکرد (اطلاع رسانی، نو و بروز بودن محتوا، کاربردی بودن مطالب و...) وب سایت گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان رضایت دارید؟


صفحات جانبی
دبیرخانه های استانی
امکانات جانبی
ذکر روزهای هفتهدر این وبلاگ
در كل اینترنت


یک پیام بفرستید