تبلیغات
گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان - نوشتن برای تقو یت یاد گیری
گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان
فعالیت های کارشناسی تکنولوژی و گروه های آموزشی
حدیث موضوعی


مرتبه
تاریخ : یکشنبه 18 آذر 1397
نوشتن  برای  تقویت  یاد گیری

نوشتن  می  تواند  و سیله  ای  باشد  برای  یاد گیری چیزهایی که  نمی  دانیم  و می خواهیم یاد بگیریم . نوشتن  می تواند  ابزار مهمی در یادگیری و تقویت آن  در ذهن  ما  باشد

خلاصه  نویسی

یکی از راه هایی که نوشتن، برای یادگیری درس ها پیش روی ما  می گذارد ،خلاصه  نویسی است .خلاصه  نویسی مهارتی است که معمولا در  برنامه های کتاب خوانی به کار می رود . این روش ،همان  طور که  می دانیم ،برای درک  و دریافت مفاهیم  متن های روایی روش پرکاربرد و کار ایی است . با خلاصه  کردن یک داستان می توان عناصری چون شخصیت پردازی ،فضا و مکان ،طرح اصلی و حادثه را به دقت بررسی نمود و داستان را به عصاره و چکیده اصلی مفهوم آن نزدیک کرد. دقیقا  با استفاده از همین  ویژگی خلاصه  نویسی است که می توان آن را  برای یاد گیری دروس مختلفی چون ریاضی ،علوم  و اجتماعی در همه  دوره های تحصیلی به کار برد .
از آنجا که خلاصه  نویسی در ماهیت خود با عصاره و محتوای اصلی هر متن سرو کار دارد ،با درک  عمیق مفهوم  متن به طور مستقیم در ارتباط است .

وقتی  در انتهای  یک جلسه از کلاس ریاضی  یا  علوم  از دانش  آموزان می خواهیم که در مدت پنج دقیقه خلاصه  درسی را که در همان جلسه  به  آن  ها آموزش داده شده است را در چند سطر بنویسند ،آن ها  را با ماهیت درس و محتوای آن  روبرو  کرده ایم .
این تمرین  نوشتار  در درجه اول به  خود دانش آموز نشان می دهد که چقدر به مطلب درسی احاطه پیدا کرده و کدام بخش های آن  را به درستی متوجه نشده و چه سوال های  در ذهن او  ایجاد شده است

قواعد  خلاصه  نویسی

در ابتدا  از دانش  آموز بخواهید متنی را که برایشان چه از کتاب درسی چه از مطالب خارج از کتاب انتخاب کرده اید مطالعه کنند یا در صورت برنامه  ریزی شما،به فایل صوتی آن گوش دهند .

از این  موارد را مرحله به  مرحله از آن ها بپرسید و  پاسخشان را در کلاس بررسی کنید .

1-موضوع و فکر اصلی متن چیست ؟
2- کدام یک از اطلاعات موجود در متن برای پرورش اصلی آن ضروری و لازم اند
3- کدام بک از اطلاعات را می توان بدون  اینکه به موضوع اصلی نوشته لطمه ای بخورد ،از متن حذف کرد ؟
4-کلمات  یا عبارت های مهم و کلیدی را که  در بردارنده موضوع اصلی متن  هستند مشخص کنید.


ارسال توسط سرگروه پایه چهارم
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا از عملکرد (اطلاع رسانی، نو و بروز بودن محتوا، کاربردی بودن مطالب و...) وب سایت گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان رضایت دارید؟


صفحات جانبی
دبیرخانه های استانی
امکانات جانبی
ذکر روزهای هفتهدر این وبلاگ
در كل اینترنت


یک پیام بفرستید