گروههای آموزشی ناحیه دو بهارستان
فعالیت های کارشناسی تکنولوژی و گروه های آموزشی
حدیث موضوعی

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 22 مهر 1398
تعریف واژه کلاس‌ درس/Classroom: بخشی از مدرسه و مکانی فیزیکی یا مجازی که در آن برنامه‌های مدوّن آموزشی و پرورشی اجرا می‎شود.

مرحله معینی در یک دوره تحصیلی که برای راه‌یابی به دوره بعدی باید طی شود.


انواع کلاس درس:

کلاس‌های آمادگی/Early Education Classes/Preschool: کلاس‌های ویژه‌ای که قبل از ورود به دبستان، کودکان را برای ورود به دبستان، آماده می‌کند.

کلاس‌های درس ویژه‌ای که به‌منظور زبان آموزی، سازگاری بیشتر کودکان پنج ساله با محیط مدرسه و در نهایت آماده ساختن آنان برای ورود آسان به مدرسه، به‌ویژه در مناطق دوزبانه، تشکیل می‎شود.

کلاس‌های آمادگی یک ماهه/ One Month Preparation Classes: کلاس‌های پیش‌دبستانی که در فضاهای وابسته به واحدهای آموزشی مناطق دوزبانه کشور تشکیل می‎شود و کودکان شش ساله بازمانده از آموزش‌های پیش‌دبستانی را حداقل به مدت یک و حداکثر دو ماه به میزان یک‌صد ساعت، تحت پوشش آموزش‌های قبل از دبستان، به‌ویژه زبان آموزی، قرار می‌دهد.

کلاس‌های جبرانی/Compensatory /Remedial /MakeUp Classes: کلاس‎های درس با جلسات آموزشی اضافه بر ساعات درسی عادی دانش‌آموزان که به‌منظور جبران ضعف‌های درسی و کمک به فراگیری بهتر یک یا چند درس آنها، در چارچوب قوانین و مقرّرات شورای‌عالی، در مدرسه پیش‌بینی و برگزار می‎شود.

کلاس‌های چندپایه/Multigrade Classes/Mixed Grade Classes: کلاس‌های درسی که در آن دانش‌آموزان چندپایه تحصیلی دوره ابتدایی، به‌دلیل نرسیدن تعداد دانش‌آموزان یک پایه تحصیلی به حد نصاب لازم، هم‌زمان توسط یک معلّم آموزش داده می‌شوند.

کلاس‌های خصوصی/Private Classes: کلاس‌هایی که بر اساس توافق معلم و دانش‌آموز، به‌طور غیررسمی برای جبران بخشی از عقب ماندگی‌های درسی یا تقویت بنیه دانش‌آموز در برخی از درس‌ها، تشکیل می‎شود.درسی که معلمان به‎طور خاص به شاگردان دهند و در آن شاگردان دیگر شرکت ندارند، اطاقی که مخصوص فردی باشد و دیگری را بدان حقی نباشد، کلاسی که غیر از اعضای تشکیل دهنده آن کس دیگری در آن حضور ندارد؛ خاص، ویژه، مقابل کلاس عمومی.

کلاس‌های دایر/Active/Current Classes: کلاس‌هایی که در آن، بر اساس برنامه‌های مصوب، گروهی از دانش‌آموزان در زمان معین و مکان مشخّص، با حضور معلّم (استاد، مدرس، آموزشیار و...) تحت برنامه آموزشی مدوّن، به تحصیل اشتغال دارند.

کلاس‌های فوق‌برنامه/Extracurricular Classes: نوعی از کلاس‌های تقویتی که علاوه بر ساعات و برنامه‌های آموزش رسمی، معمولاً در ساعت‌های تعطیل آموزشگاه یا کلاس رسمی، تشکیل می‎شود.


کلاس‌های فیزیکی/Physical Classes: اتاق‌های اختصاص داده شده به کلاس‌های درس یا فعالیت‌های پرورشی، که بدون در نظرگرفتن نوبت‌های استفاده از آن، قابلیت تشکیل کلاس درس را دارد.

کلاس‌های کالبدی/Physical Classes: کلاس‌های فیزیکی

کلاس‌های مجازی/Virtual Education Classes: فرآیند ارائه محتوای آموزشی و تجربیات مدرس به فراگیران با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، به شیوه‌ای که این افراد از طریق ابزارهای ارتباطی در هر نقطه از جهان، بدون نیاز به حضور یاد دهنده، بتوانند مطالب و محتوای مورد نظر را فراگیرند و از این نوع آموزش‌ها استفاده کنند؛ بنابراین یک معلّم یا استاد و چند یادگیرنده می‌توانند به‌صورت هم‌زمان ولی در مکان‎‌های متفاوت با هم در ارتباط باشند، با هم صحبت کنند، منابع لازم را انتخاب و برای یکدیگر ارسال و تعاملات را مدیریّت کنند. این نوع آموزش، یادگیری و فرآیند آن را با هزینه کمتری برای همگان سریع‌تر و آسان‎تر مهیا می‌سازد.

کلاس‌های مختلط:/Coeducational Classrooms: نوع کلاس‌های درسی که به‎دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد دانش‌آموزان یک جنسیت در یک پایه، هم‌زمان دانش‌آموزان دختر و پسر در یک یا چندپایه در آن مشغول به تحصیل هستند.

کلاس‌های موضوعی/Subject-Based Classes: کلاس‌های کالبدی با تجهیزات و امکانات آموزشی مرتبط با هر درس یا گروه درسی که دانش‌آموزان مطابق برنامه‌درسی در این کلاس‌ها حضور پیدا می‌کنند.کلاسی که به موضوع خاصی اختصاص داده شده است.

کلاس بیمارستانی/Class Hospital: کلاس خاص برای دانش‌آموزان استثنایی، که طی سال‌تحصیلی در بیمارستان بستری می‌شوند. در این کلاس، معلمان رابط، خدمات آموزشی را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهد.

کلاس مرجع/Resource/Reference Room: کلاس درس تجهیز شده‌ای در مدرسه عادی که با محوریت معلّم مرجع یا معلم رابط، به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه و والدین آنها به‌صورت فردی یا گروهی(حداکثر شش نفره)، به‌منظور ارائه خدمات آموزشی ویژه، از قبیل ارزیابی، مشاوره، تشخیص، پیش‌بینی برنامه آموزشی، آموزش و توانبخشی برای دانش‌آموزان با مشکلات ویژه یادگیری تشخیصی، آموزشی، پرورشی و توانبخشی، تشکیل می‎شود.

برچسب ها: کلاسهای موضوعی، انواع کلاس های درس آموزش وپرورش، وبلاگ به روز گروه های آموزشی، baharestan2،
ارسال توسط مدیر اجرایی 99-98
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا از عملکرد (اطلاع رسانی، نو و بروز بودن محتوا، کاربردی بودن مطالب و...) وب سایت گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان رضایت دارید؟

صفحات جانبی
دبیرخانه های استانی
امکانات جانبی
ذکر روزهای هفتهدر این وبلاگ
در كل اینترنت


یک پیام بفرستید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic