گروههای آموزشی ناحیه دو بهارستان
فعالیت های کارشناسی تکنولوژی و گروه های آموزشی
حدیث موضوعی

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 24 اسفند 1394
ارسال توسط سرگروه مطالعات اجتماعی متوسطه اول
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 24 اسفند 1394
ارسال توسط سرگروه مطالعات اجتماعی متوسطه اول
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 24 اسفند 1394
Image result for ‫تکم خوانی‬‎


تکم خوانی آیینی است به قدمت نوروز و یادگاری از آداب و رسوم نوروز که همواره در سرزمین آذربایجان به عنوان آیینی ماندگار و منحصر به فرد مورد توجه مردم بوده و با روش مخصوص توسط تکم گردانها به اجرا گذاشته می شده است.این آیین سالیان دراز با آداب و رسوم کهن مردم آذربایجان و بویژه استان اردبیل عجین بوده و همه ساله با فرا رسیدن عید نوروز، مردم به انتظار تکمچی می نشستند و انتظار داشتند که تکم چی، سمبل نشاط بهاری، آنها را برای استقبال از بهار آماده سازد.

تکم خوانی چند روز مانده به چهارشنبه سوری اجرا می شود. بر اساس رسمی دیرین در آذربایجان در اسفندماه هر هفته جشنی برای استقبال از بهار بر پا می شود و معمولا مردم این جشنها را از اولین چهارشنبه اسفند معروف به “چله چرشنبه” (چهارشنبه چله) شروع می کنند. دومین چهارشنبه به” سو چرشنبه”(چهارشنبه آب)معروف است ، سومین چهارشنبه نیز” اوت چرشنبه“ (چهارشنبه آتش) و چهارمین چهارشنبه نیز ”گول چرشنبه“ (چهارشنبه گل) گفته می شود.

تکمچی ها و تکم گردانان در بین دو چهارشنبه آخر یعنی اوت چرشنبه و گول چرشنبه می آیند و اشعارشان را خوانده و مژدگانی آمدن عید و فرا رسیدن نوروز را می آورند.

 

واژه تکم Takam از دو بخش “تکه ” و “م” تشکیل شده که “تکه” در زبان ترکی به معنی بز نر قوی هیکل که همیشه در راس گله حرکت می کند و گله را به چراگاه و محلهای معین هدایت می کند و “م” ضمیر ملکی دوم شخص مفرد است و تکم در واقع به معنی “بز نر من” می باشد و به کسی که تکم را می رقصاند “تکمچی” می گویند که اشعار مخصوص تکم را با آهنگی خاص می خواند که این اشعار در چند آهنگ که خاص تکم بوده، خوانده می شود.

 

« تکم » عروسکی چوبی بوده به شکل حیوان (بز نر)چهار دست و از جنس تخته که روی آن را با مخمل یا پارچه هائی به رنگ قرمز  می پوشاندند و بر سر چوب گردی سوار می شد و این چوب روی یک صفحه چهارگوش یا گرد که سوراخی در وسط داشت قرار می گرفت و به آسانی در آن سوراخ بالا و پایین می‌رفت. تکمچی چوب را بدست می گرفت و تکم را روی صفحه چوبی به حرکت در می آورد و متناسب با حرکات آن اشعاری را به آواز می خواند. سر و صدای زنگوله و خوردن تکم بر صفحه چوبی نوعی ریتم و آهنگ برای آواز تکمچی بوجود می آورد.تزئینات استفاده شده در تکم هر کدام علت و فلسفه ای داشته است، از جمله زنگوله و سکه که برای ایجاد سر و صدای بیشتر مورد استفاده قرار گرفته تا مردم را از داخل خانه ها به کوچه ها و دم در خانه ها بکشاند و از سوی دیگر یک ضرباهنگ برای حرکت تکم بوجود بیاورد ،نصب آئینه به دو طرف عروسک (طرفین شکم عروسک) به این دلیل بوده که تکم به همراه خبر فرا رسیدن سال نو، آئینه ای را به رسم روشنائی و صفا به همراه آورد. آیینه کاربردهای مهمی در زندگی مردم این منطقه دارد و مظهر خوش یمنی، روشنایی و خیر و برکت بوده است.

 
برچسب ها: تکم خوانی، آیین تکم خوانی، آیین آذربایجان، عید نوروز، « تکم » عروسکی چوبی، آداب و رسوم نوروز، سرگروه مطالعات اجتماعی ناحیه دو بهارستان،
ارسال توسط سرگروه مطالعات اجتماعی متوسطه اول
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 18 اسفند 1394

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تبریک فرا رسیدن عید نوروز، از گروه درس پژوهی علوم تجربی بخاطر اجرا، تهیه و ارسال گزارش درس پژوهی تشکر و قدردانی می شود.

1- آقای اسدپور از مدرسه  شهید داوری

2- خانم حسینی از مدرسه شهید لطفی

3- خانم قربانی از مدرسه سپاهان

4- خانم طالبی از مدرسه عصمت

انشاء الله در یک فرصت مقتضی از گروه درس پژوهی تقدیر بعمل خواهد آمد.ارسال توسط مدیر اجرایی

از بین آثار ارسالی دبیران محترم علوم تجربی منطقه بهارستان 2، سه اثر منتخب  در مرحله منطقه ای بدین ترتیب اعلام می گردد.

1- خانم بشیری از مدرسه فتح

2- خانم قربانی از مدرسه سپاهان

3- خانم جباری از مدرسه مبین

انشاء الله در یک فرصت مقتضی از همکاران تقدیر بعمل خواهد آمد.ارسال توسط سرگروه علوم تجربی متوسطه اول - اسدپور
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 17 اسفند 1394


فصل اول –زمین شناسی وشاخه های آن

پاسخ پرسش صفحه 2) وجود : آب ، هوا ( اکسیژن ، لایه ازن و....) خاک و دمای مناسب از شرایط لازم زندگی بر روی سیاره زمین می توانند باشند.

فصل دوم – آب در هوا

صفحه 15 شکل 1-2 ) رابطه مستقیم وجود دارد.یعنی هر چه هوا گرم تر باشد ظرفیت جذب بخار آب در واحد حجم هوا بیشتر است .وهوا مقدار بخار آب بیشتری نیاز دارد تا به حد اشباع برسد،پس دیرتر به حد اشباع میرسد.و بالعكس

پاسخ پرسش صفحه 16)

هوای داخل اتاق گرم و هوای بیرون سرد است. بنابراین هوای داخل ومجاور شیشه سرد شده و توانایی نگهداری بخارآب كم می شود ،دما به پایین تر از نقطه شبنم می رسد،بخار آب اضافی در سطح شیشه پدید می آید . بنابراین مازاد بخارآب را بصورت قطراتی بر روی شیشه بجای می گذارد.

پاسخ فعالیت صفحه 17)

از طریق دستگاه رطوبت سنج سایكرومتر ((psychrometerاختلاف دمای دو دماسنج تر و خشك را می توان تعیین كرد .وقتی دو دماسنج یك عدد را نشان دهند،یعنی رطوبت هوا به حد اشباع رسیده است. بنابراین آبی از پارچه خیس (اطراف دماسنج مرطوب)بخار نمی شود و انرژی از ظرف خارج نمی شود. پس هر دو دماسنج یک عدد را نشان می دهند.و اگر اختلاف دمای دو دماسنج زیاد شود،یعنی رطوبت هوا كم می باشد و بالعكس

پاسخ پرسش صفحه 19)

3=25-28 وبا توجه به جدول صفحه 18 میزان رطوبت نسبی 78% خواهد بود.

رانندگان برای ایجاد حالت تعادل دمایی و رطوبتی بین هوای بیرون و دورن ماشین این عمل را انجام مدهند و مانع از رسدن دما به نقطه شبنم می شوند.
ادامه مطلب
ارسال توسط سرگروه جغرافیا و زمین شناسی متوسطه2
مرتبه
تاریخ : شنبه 15 اسفند 1394


ارسال توسط سرگروه ادبیات متوسطه2
مرتبه
تاریخ : شنبه 15 اسفند 1394

برای دریافت فایل کامل آن اینجا کلیک نمایید
قسمتی از فایل را برای آشنایی بیشتر شما میگذارم


ارسال توسط سرگروه ادبیات متوسطه2
مرتبه
تاریخ : شنبه 15 اسفند 1394
با سلام خدمت همکاران محترم و دانش آموزان عزیز
 برای دریافت پاورپوینت آموزشی جهت شناسایی فعل مرکب از  اینجا   کلیک نمایید 

ارسال توسط سرگروه ادبیات متوسطه2
مرتبه
تاریخ : شنبه 15 اسفند 1394
نمودار درختی زبان فارسی برگرفته از کتاب  "در ژرفای واژه ها  "  را جهت استفاده دوستان عزیز  می گذارم.


ارسال توسط سرگروه ادبیات متوسطه2
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 11 اسفند 1394

Pythagoras Bust Vatican Museum (cropped).jpg

پیتاگوراس، فیثاغورس یا فیثاغورث(به یونانی: Πυθαγόρας)؛ فیلسوف و ریاضیدان یونان باستان بود.۵۶۹-۵۰۰ پیش از میلاد. او نخستین کسی بود که توانست اصول پراکنده‌ای را که ریاضیدانان نخستین عمدتاً با استقرا و آزمون و خطا کشف کرده بودند، بر پایهٔ اصول و براهین قیاسی بنا کندادامه مطلب
ارسال توسط سرگروه ریاضی متوسطه2(آقای قره داغی)
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 11 اسفند 1394


ارسال توسط سرگروه ریاضی متوسطه2(آقای قره داغی)

این الگو، روشی برای پیدا كردن اعداد اول بین 1 و هر عدد طبیعی دلخواه می باشد كه به اراتستن ، ریاضی دان ، منجم و جغرافی دان یونانی منسوب می باشد.

توضیح:

۱) رنگ قرمز مضرب های مرکب ۲ را نشان می دهد.

۲) رنگ سبز مضربهای مرکب عدد۳ را نشان میدهد.(البته اونایی رو که قبلا خط نخورده اند)

۳) رنگ آبی مضربهای مرکب عدد۵ را نشان میدهد.(البته اونایی رو که قبلا خط نخورده اند)

۴) رنگ زرد مضربهای مرکب عدد۷ را نشان میدهد.(البته اونایی رو که قبلا خط نخورده اند)

۵) رنگ بنفش اعداد اول را نشان می دهد.ارسال توسط سرگروه ریاضی متوسطه2(آقای قره داغی)
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 11 اسفند 1394
با عرض سپاس و تشکر از همکاران شرکت کننده در آزمون لاین دبیران شیمی نتایج آزمون به شرح زیرمی باشد :

نفر اول :خانم طاهره حمزی              آموزشگاه حکمت

نفر دوم : خانم زهرا درویش             آموزشگاه تربیت

نفر سوم : خانم منصوره امیدی       آموزشگاه تربیت


ارسال توسط سرگروه شیمی متوسطه2
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 11 اسفند 1394
شهادت ام ابیها حضرت فاطمه زهرا(س) تسلیت باد
فرا رسیدن ایام فاطمیه و شهادت ام ابیها حضرت فاطمه زهرا(س) تسلیت باد
 اندازه بزرگتر


ساعتی چند از شب گذشته است. شبی به غایت تاریك از نخستین شب‌های جمادی الثانی، كه ماه هنوز فرصت نورافشانی و جلوه‌گری نیافته است. مدینه را سكوتی غریب فراگرفته و چشمان بی‌فروغ منافقان، علیرغم همدردی كاذبانه با علی(ع) و خانواده‌اش در شهادت زهرا(س)، در خوابی آرام فرو رفته است. و در این میان تنها، عده‌ای معدود از ساكنان شهر رسول الله(ص)، در اندوه این مصیبت بی‌بدیل، در غربتی جانسوز سرشك غم از دیدگان فرو می‌ریزند.

اما در خانه گلین و محقر علی(ع) بساط سوگواری رونقی دو چندان دارد. علی با قلبی آكنده از اندوه، خاطرات روزهای با زهرا بودن را از نظر می‌گذراند و غریبانه می‌گرید. گاه گذشته را می‌كاود و گاه چشم دل به آینده خیره می‌كند. آینده‌ای كه باید بی حضور زهرا از میان حوادث، ناچار عبور كند.
و اما یتیمان زهرا(س) در كنار پیكر مادر مویه كنان هر یك به زبانی با مادر خویش نجوا می كنند. علی(ع) فرمود: در آن هنگام كه با یتیمان فاطمه در گریه و اندوهشان همراه بودم خدای را شاهد می‌گیرم كه فاطمه نیز شروع به ناله نمود و دست‌های خویش را از كفن بیرون آورده و پسرانش را مدتی به خویش چسبانید. این منظره برای اهل آسمان نیز سخت تكان دهنده بود پس تعجبی نداشت كه فرشتگان نیز ضجه زنند و با اهل آن خانه در گریه همراهی كنند و مانعی نیز نخواهد داشت كه علی(ع) صدای یكی از آنان را بشنود كه ندا می‌دهد: یا علی! آن دو را از بدن مادر جدا كن چرا كه فرشتگان آسمان را به گریه انداختند. حبیب و دوست یعنی خداوند، مشتاق حبیبه خود فاطمه زهراست. امام پیش آمد تا دو طفل خود را از سینه مادر بلند كند در حالی كه از دو چشم او اشك به شدت می‌بارید.

شب به نیمه نزدیك می‌شود. علی(ع) به آسمان می‌نگرد. مبادا سپیده سر زند و وصیت زهرا(س) كه فرموده بود: " وصیت می‌كنم ترا كه نگذاری بر جنازه من حاضر شوند یكی از آنهایی كه بر من ستم كردند و حق مرا گرفتند؛ چه ایشان دشمن من و دشمن رسول خدایند و نگذاری كه احدی از ایشان و اتباع ایشان بر من نماز كنند و مرا در شب دفن كنی در وقتی كه دیده‌ها در خواب باشد. آرى علی(ع) پیكر زهرای اطهر(س) را شبانه غسل داد و كفن نمود در حالی كه تنها خود و دو فرزندش حسن و حسین علیهماالسلام و تنى چند از یاران باوفایش بر پیكر آن بانو نماز گزاردند.

سپس پیكر نورانى آن حضرت را به خاك سپرد و در كنار قبر آن بانوى پهلو شكسته نشست و خطاب به قبر آن بانو فرمود: یا ارض استودعتك ودیعتى. هذه بنت رسول‏اللَّه فنودى منهایا على انا ارفق بها منك فارجع ولاتهتم (ناسخ، ج 1/ 232)

اى زمین امانتم رابه تو مى‏سپارم این دختر رسول خداست، ناگاه شنید كسى مى‏گوید یا على من از تو نسبت به بانویت مهربان‏ترم به سوى منزل بازگرد و غصه مخور.

در خصوص تاریخ دقیق شهادت حضرت صدیقه فاطمه(س) بانوی بزرگواری كه در راه اثبات و دفاع از حق و مقام ولایت به شهادت رسید، روایات مختلفی وجود دارد. بنابراین روایات، هفتاد و پنج روز پس از رحلت پیامبر(ص) یعنی سیزدهم تا پانزدهم جمادی الاول ایام فاطمیة اول و بنا به روایت دیگر نود و پنج روز پس از رحلت پیامبر(ص) یعنی سوم تا پنجم جمادی الثانی ایام فاطمیه دوم خوانده می شود.

 

 

ارسال توسط سرگروه دین و زندگی متوسطه2
(تعداد کل صفحات:3)      [1]   [2]   [3]  

آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا از عملکرد (اطلاع رسانی، نو و بروز بودن محتوا، کاربردی بودن مطالب و...) وب سایت گروه های آموزشی ناحیه دو بهارستان رضایت دارید؟

صفحات جانبی
دبیرخانه های استانی
امکانات جانبی
ذکر روزهای هفتهدر این وبلاگ
در كل اینترنت


یک پیام بفرستید
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو